Negyed éves orvostanhallgató vagyok, harmadik éve élek házasságban. Az egyetemre való tekintettel még nem tervezünk gyermeket. Úgy döntöttünk, megvárjuk, míg befejezem az egyetemet. Már régóta természetes módon védekezünk, és az eredménnyel mindketten 100 %-ig meg vagyunk elégedve. Mint orvostanhallgatók, ismerjük az összes elérhető fogamzásgátló módszert, és eleget tudunk a természetes módszerekről is. Éppen ezért választottuk az utóbbit.
Igaz, hogy a most hozzáférhető hormontartalmú készítmények már kevésbé ártalmasak, mint a néhány évvel ezelőttiek, de még mindig fennáll a különböző komplikációk esélye, főleg az érrendszeri megbetegedések, a magas vérnyomás vagy a vérben található lipidek mennyiségének növekedése. Azt gondolom, hogy semmi szükség hormontartalmú készítményekre, ha van olyan megoldás, amely 100% biztonsággal alkalmazható, hatékony és nem kerül semmibe. Ami a spirálra vonatkozik, tudni kell róla, hogy nem a peteérést gátolja, hanem lehetetlenné teszi a magzat anyaméhben való beágyazódását, vagyis használatuk nem egyeztethető össze a keresztény erkölccsel. Az óvszer azonban, ami ugyan kevésbé káros, nem is öli meg a magzatot, de elég megbízhatatlan, és használatát el sem tudom képzelni.
Azt gondolom, hogy természetes módszerekkel bárki próbálkozhat. Van néhány feltétel azonban, amelyeknek meg kell felelni. Először is akarni kell alkalmazni a módszert, és ez mindkét félre vonatkozik, és tudatosan le kell mondani az együttélésről havonta 7-9 napon át (ami egyáltalán nem árt a házastársi kapcsolatnak). Másodszor meg kell tanulni a módszer alkalmazását. A legjobb néhány hónappal az esküvő és a szexuális élet megkezdése előtt elsajátítani. Sok nő egyszerűen elhanyagolja a megfigyelés és a jegyzetelés szakaszát, utána pedig azt állítja, hogy a módszer nem hatékony. Pedig elég lenne naponta öt perc a megfigyelésre. A kezdőknek nagyon óvatosaknak kellene lenniük a ciklus kezdeti fázisában, vagyis rögtön a menstruáció után (néha nehéz észrevenni a termékenységi nyálka megjelenését). Azok a nők pedig, akik már jól ismerik a módszert és már régóta alkalmazzák, azért írják föl megfigyeléseiket, hiszen az emlékezetük néha félrevezetheti őket is.
Szeretném leírni a véleményemet néhány olyan gyakori ellenérvvel kapcsolatban, amelyeket a természetes módszerekkel kapcsolatban szoktak megfogalmazni:
- „Nem elég hatékonyak, pedig én nem tudnék most gyermeket vállalni”. Ez nem igaz, megfelelően alkalmazva nagyon is hatékonyak. Én is még várni akarok a fogamzással, mert még be akarom fejezni az egyetemet, a módszert három éve alkalmazom, teljes sikerrel.
- „A módszer túl bonyolult, nagy háttértudást igényel”, hogy valaki elsajátítsa. Nem igaz. Anyukám (orvos) 15 éves koromban tanította meg nekem, hogy miként ellenőrizzem a menstruációmat, pedig akkori tudásom még csak általános iskolai szinten volt. Elég egy közérthetően megírt kézikönyv, és bárki könnyen elsajátíthatja a módszert.
- „Rendszeres életmódot igényel ez a módszer és következetességet.” Orvostanhallgatóként gyakran ki-kimarad egy éjszaka. Egyáltalán nem mondhatnám, hogy mindig ugyanakkor mérem a hőmérsékletemet, ennek ellenére végül összeáll a megfelelő ellenőrző grafikonom. A folyás változását bizonyos tapasztalattal már automatikusan észreveszi az ember. Íróasztalfiókomban van egy kis jegyzetfüzet, ahová naponta beírok egy betűt, és ez nem olyan ördöngös feladat.
- „A megfázás és a láz megzavarhatják a hőmérsékleti görbét.” Egyszer fordult velem elő, hogy éppen akkor voltam lázas, amikor amúgy is a peteérés miatt hőmérsékletnövekedésre kellett számítanom. Ilyenkor jobban oda kell figyelni a folyásra és az esetleges fájdalomra, amit a peteéréskor érezhetünk. A biztonság kedvéért érdemes megvárni, hogy a megfázás tünetei elmúljanak. Ha a testhőmérséklet továbbra is magas, akkor a peteérés valószínűleg lázas állapotunkban már bekövetkezett.
- „A gyulladások vagy a fertőzések lehetetlenné tehetik a folyás megfigyelését.” Ez igaz, de ilyen esetben mindenképpen nőgyógyászhoz kell fordulni és a fertőzést kezelni kell. Kezelés nélkül a fertőzés a petevezetéket is elérheti, és ez a terméketlenség egyik leggyakoribb oka. Fertőzés esetén, amúgy is érdemes a közösülést elkerülni, hisz a fertőzések nagy részét elkaphatja társunk is.
Igyekeztem érthetően leírni a természetes módszerek melletti érveimet. E módszerek alkalmazása a keresztény erkölcsnek megfelel. Nekünk, keresztényeknek, az Isten akarata szerinti élet, a tiszta lelkiismeret egy nagyon nyomós érv. A férjemmel úgy döntöttünk, hogy családunk jövőjét a Krisztusba vetett hitre és a keresztény erkölcsre építjük.
Anna
Tetszik a weboldalunkon megjelenő tartalom?
Támogass minket!